Ciepłe okna stały się obecnie bardzo popularne nie tylko ze względu na modny obecnie trend proekologiczny. Ciepłe okna PCV o wskaźniku do U= 1,5 W/m2K to oszczędność rzędu 10-15% na rachunkach za ogrzewanie. Żeby uzyskać tak dobre parametry izolacyjności termicznej muszą być zachowane dwa warunki – po pierwsze – ciepłe okna, których wskaźnik na całej powierzchni nie przekracza wspomnianej wymaganej normami unijnymi wartości. Po drugie: ciepły montaż okien, który zapewni wysoką izolacyjność wskazaną przez producenta stolarki.Ciepły montaż okien to nic innego jak montaż okna w warstwie izolacji domu z naciskiem na paroizolację, dzięki której ograniczamy stratę ciepła przez tzw mostki termiczne. Tą metodę poleca się w szczególności dla domów o konstrukcji dwu lub trójwarstwowej ścian. Do ciepłego montażu okien wykorzystuje się nie tylko standardową montażową piankę poliuretanową ale także taśmy paroszczelną (od wewnątrz) i paroprzepuszczalną (od zewnątrz).
W ścianie dwuwarstwowej z warstwą izolacji do 10-15 cm zaleca się montaż okna w krawędzi zewnętrznej muru – tuż przed warstwą ocieplenia.
Ściana dwuwarstwowa z warstwą izolacji powyżej 15 cm oraz ściana trójwarstwowa wymagają montażu okna bezpośrednio w warstwie ocieplenia. Ościeżnica wysunięta bezpośrednio w warstwę izolacji wymaga dodatkowych elementów montażowych, które utrzymają okno nie powodując nacisku na izolację. Do tego typu zadań stosuje się wysięgniki i kotwy statyczne, które dzięki swoim parametrom i konstrukcji sprawnie i bezpiecznie utrzymują okno w warstwie izolacji domu.
Ciepły montaż okna wymaga dużego doświadczenia dlatego też tego typu zadanie warto zlecić fachowcom.