Zgodnie z teorią heliocentryczną ziemia krąży wokół słońca wykonując pełne okrążenie w ciągu 365 dni. Ruch wirowy wokół własnej osi dodatkowo wymusza podział doby na dzień i noc. Zimą gdy słońce znajduje się nisko nad horyzontem, a noc przeważa nad dniem jesteśmy spragnieni widoku bezchmurnego lazurowego nieba ze słońcem w roli głównej.
Latem gdy słońce góruje na nieboskłonie a na ziemię spływają ogromne pokłady światła słonecznego, często nie radzimy sobie z falą upałów i żarem z nieba. O ile zimą widok słońca jest pożądany i chcielibyśmy do domu wpuścić jak najwięcej naturalnego światła o tyle latem sytuacja zmienia się diametralnie. Promienie słoneczne właśnie latem chętniej wciskają się do domu przez okna nagrzewając mieszkanie i pogarszając komfort cieplny pomieszczeń. Gdzie zatem leży złoty środek – w jaki sposób jednocześnie czerpać ze słońca to co najlepsze i nie zamykać się na jego ciepło?
Wbrew pozorom istnieje wiele metod – mniej lub bardziej skutecznych – które pozwolą na swobodną regulację dostępu promieni słonecznych do domu. Stosując wewnętrzne osłonki typu rolety materiałowe czy żaluzje tylko pozornie pozbywamy się problemu w nasłonecznionej części domu. O ile uda nam się zacienić mieszkanie to już za pomocą wewnętrznych osłonek na oknach nie pozbędziemy się równocześnie problemu tzw. zysków ciepła.
Okazuje się, że najskuteczniejszym sposobem na zacienienie mieszkania i ograniczenie zysków ciepła latem są rolety zewnętrzne, markizy oraz okapy montowane w części zewnętrznej muru – zwykle dużo szersze niż powierzchnia zasłanianego okna. Jeżeli wrócić do korzeni ludzie już kilkadziesiąt lat temu chronili swoje domy przed utratą ciepła zimą ale i nadmiernym nasłonecznieniem latem stosując okiennice.
Zaletą wszystkich ww osłonek stosowanych na zewnątrz budynku jest niewątpliwie poprawa parametrów izolacji termicznej budynku. Systematyczne zamykanie rolet, okiennic czy okapów na noc w sezonie zimowym chroni mieszkania przed nadmierną utratą ciepła. Zamykanie osłon zewnętrznych latem skutecznie odcina budynek przed nadmiernym nasłonecznieniem i przegrzaniem utrzymując wewnątrz mieszkania komfortową temperaturę powietrza.
Wyposażenie budynku w rolety zewnętrzne ułatwia utrzymanie stałej temperatury w mieszkaniu bez względu na to jak duże przeszklenia w oknach zastosujemy. Warto więc poważnie rozważyć montaż tego typu osłonek zewnętrznych by umiejętnie kontrolować promienie słoneczne ale i nagłe zmiany temperatur w domu bez uszczerbku na domowym budżecie.