Wymiary i proporcje okna nigdy nie są przypadkowymi wartościami wziętymi z powietrza. Prawo budowlane ściśle normuje wymiary okna wskazując, że minimalna powierzchnia przeszklenia powinna wynosić 12,5% powierzchni mieszkalnej (podłogi). Dodatkowo architekci i planiści projektując dom muszą dopasować wielkość okna w danym pomieszczeniu ściśle do potrzeb domowników, tak by zapewnić im najwyższy możliwy komfort przebywania w domu i odpowiednią dawkę naturalnego światła w każdym pomieszczeniu. Z tego też względu większe okna zaleca się do salonu, sypialni, kuchni, czyli w pomieszczeniach najczęściej eksploatowanych. W pomieszczeniach gospodarczych (garaż, kotłownia, garderoba), w których przebywamy rzadko preferowane są natomiast niewielkie okna.
Często popadamy w skrajności i montujemy za małe okna lub całe ściany elewacyjne zastępujemy oknami. Zbyt małe okna wpływają negatywnie na nasze samopoczucie. Zbyt duże okna pomimo dużej dawki światła nie zawsze są dla nas najlepszym rozwiązaniem.
Wybierając bardzo duże przeszklenia warto wziąć pod uwagę przede wszystkim aspekty praktyczne. Jeżeli nie postaramy się o ciepłe okna (okna o niskim współczynniku przenikalności cieplnej) wówczas zimą odczujemy większą utratę ciepła i znacznie wyższe rachunki za ogrzewanie.
Latem, gdy słońce chętniej wygląda zza chmur duże przeszklenia wpływają na podniesienie temperatury w mieszkaniu. Jeżeli chcemy ograniczyć nagrzewanie mieszkania przez okna warto na okres letni wyposażyć się w osłonki – rolety zewnętrzne lub wewnętrzne.
Bardzo duże przeszklenia wymagają odpowiedniej oprawy – profili, które dadzą radę utrzymać ciężkie skrzydło okna a także skutecznie zapobiegną jego wypaczeniu pod wpływem warunków atmosferycznych lub zbytniego nasłonecznienia. Tak duże i ciężkie okna, które wyposażone są w szyby zespolone potrzebują właściwej konstrukcji. Takiego obciążenia okna drewniane oraz PVC mogą nie wytrzymać, dlatego w takich sytuacjach stosuje się profile aluminiowe, które dodatkowo wzmocnione świetnie poradzą sobie z tym zadaniem.
Prawo budowlane mówi o wartości min. 12,5% przeszklenia w stosunku do podłogi. Praktyka mówi, iż najlepsze rezultaty uzyskujemy stosując proporcje 1:5 lub 1:4 w stosunku do podłogi. Ale oczywiście ostateczna decyzja o wielkości i ilości okien należy do inwestora.