Ogrzewanie domu wydaje nam się prostą sprawą. W bloku odkręcamy kurki przy grzejnikach i ciepło w sezonie grzewczym samo wypełnia nasze wnętrza. W domkach jednorodzinnych w zależności od założonej centralnej instalacji grzewczej – ciepło produkujemy spalając drewno w kominku, węgiel w kotle centralnego ogrzewania, olej lub gaz. W domach pasywnych, których budowa w Polsce raczkuje wykorzystuje się specjalistyczne systemy prądotwórcze, które magazynują czystą energię potrzebną do ogrzania domu (np. kolektory słoneczne, wiatraki, odwierty do studni głębinowych etc.).
Jak zatem zaoszczędzić na rachunkach za ogrzewanie, skoro z roku na rok wzrastają koszty surowców takich jak opał, gaz, olej i prąd?
- Nie powinniśmy dopuścić do wychłodzenia domu w żadnej jego części – w każdym pomieszczeniu należy utrzymywać stałą temperaturę min 17 stopni Celsjusza, ale nie więcej niż 22 stopnie!
- Ciepło, które produkowane jest przez grzejnik nie powinno być w żaden sposób blokowane, np. przez meble, firanki, zasłony, mokre pranie. Wszystko, co hamuje swobodny przepływ ciepła powinno być usunięte z drogi. Przy nadmiernym nagromadzeniu się ciepła w pobliżu grzejnika licznik może błędnie wskazywać wartość pobranej energii nawet o 10-20%!
- Termoizolacja ścian i dachu pozwoli zaoszczędzić do 40 % energii! Izolacja styropianem o grubości 15 cm pozwoli zaoszczędzić sporo pieniędzy dotychczas marnowanych na ogrzewanie.
- Stolarka otworowa – okna i drzwi o niskim współczynniku przenikalności cieplnej zamontowane według metody ciepły montaż (w warstwie izolacji budynku) pozwolą na zaoszczędzenie dodatkowo 10-20 % ciepła.
- Zaopatrzenie okien w rolety zewnętrzne – jeżeli codziennie po zmierzchu będziemy opuszczać rolety to zmniejszymy od 40 do 60 % straty ciepła zimą i w chłodne dnia. Dodatkowo w sezonie letnim uchronimy mieszkanie przed nadmiernym nasłonecznieniem co w konsekwencji pozwoli zmniejszyć koszty klimatyzacji. Dobrym sposobem jest także w miejsce rolet zewnętrznych zamontowanie okiennic, które również zatrzymają ciepło w domu.
- Przez nieocieploną piwnicę ucieka 10-12 % ciepła – ocieplenie jej od strony zewnętrznej warstwą styropianu grubą na 5 cm pozwoli na zatrzymanie ciepła w środku i pieniędzy w portfelu.
Im zaangażowanie w termoizolację budynku będzie większe tym koszty na jego ogrzanie i eksploatację systemu grzewczego mniejsze. Warto więc poważnie zainteresować się faktem izolacji budynku na wszystkich podstawowych płaszczyznach.